8. ROČNÍK – 2024

16. června 2024
10:00–15:00 hod.

Program akce:  Dopoledne je připraveno pásmo přednášek, v druhé části je série workshopů (z nabízených workshopů si děti předem vyberou dle svého zájmu). Workshopy jsou omezeny počtem osob, jedná se o interaktivní vědecký program na 30 minut, při něm děti samy vědecky bádají nebo sestrojují. Některé ročníky konference byly zakončeny dětskou obhajobou posterů, které si děti doma samostatně připravily a přinesly na konferenci, kde je prezentovaly na POSTER Show.

Časový harmonogram 8. ročníku DVK

9:40 hod.

umožněn vstup návštěníkům

od 9:40 hod.

registrace dětských účastníků

od 9:45 hod.

stánky „mimochodem“ již otevřeny

10:00 hod.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

10:05–11:40 hod.

Blok PŘEDNÁŠEK

10:05–10:45 hod

První přednáška

11:00–11:40 hod

Druhá přednáška

12:15–15:00 hod.

Bloky WORKSHOPů

12:15–12:45 hod.

Workshopy – BLOK 1

13:00–13:30 hod.

Workshopy – BLOK 2

13:45–14:15 hod.

Workshopy – BLOK 3

14:30–15:00 hod.

Workshopy – BLOK 4

do 15:00

stánky „mimochodem“
+ otevřen refektář veřejnosti

Po celou dobu konference budou otevřeny prezentační stánky partnerů (tzv. stánky „mimochodem“), např. vědeckých a zájmových institucí. Doporučujeme v pauzách navštívit!

Všechny stánky partnerů jsou také interaktivní a nabízí různorodé vědecké aktivity. Prostor pro jejich návštěvu je mezi přednáškami a workshopy, ale je možné si také vynechat některý workshopový čas pro návštěvu těchto stanovišť.


workshop
Naprogramuj si svůj svět

Úhlava o.p.s.

začátky: 12:15, 13:00, 13:45 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 8  dětí

Už si někdy programoval? A víš, co to je robot? To, i spoustu dalších věcí, se dozvíš na našem stanovišti! Vyzkoušíš si naprogramovat robota, virtuální svět nebo něco dalšího. Na konci workshopu si ověříš, jak tvůj program funguje.

workshop
Experimenty s kapalným dusíkem

PhDr. Pavel Masopust, Ph.D.

Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy, FPE ZČU

začátky: 13:00, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Experimenty s kapalným dusíkem, co k tomu dodat :-)

workshop
Věda a umění

Galerie Klatovy / Klenová, p.o.

začátky: 13:00, 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 15  dětí

Co mají společného umění a věda? Přidej se k nám a prozkoumej to ve workshopu monotypu. Při práci s monotypem zjistíš, jak se barvy míchají a jak se chovají na různých površích. Navíc si vytvoříš autorské umělecké dílo prostřednictvím zajímavé předgrafické techniky.

workshop
Chromatografie a další barevné hrátky

Mgr. Veronika Benešová

Masarykova ZŠ Klatovy

začátky: 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Přijďte si rozzářit den barvami a nahlédnout na ně okem lehce vědeckým! Ne vždy je vše takové, jaké se zdá být. :-) Určeno spíše pro 1.st.

workshop
Jazyková animace / Sprachanimation

Martina Hejtmanec

Prostor pro rozvoj, z.s. a Koordinační centrum pro česko-německou výměnu mládeže Tandem

začátky: 12:15, 13:45 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Jazyková animace hravou formou a zábavnými aktivitami seznamuje s němčinou a ukazuje, že není vůbec tak složitá, jak se možná na první pohled může zdát.

workshop
Homopolární motor

Bc. Libor Šmíd, Bc. Dominik Šilhánek

Oddělení fyziky, FPE, ZČU

začátky: 13:00, 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Náš projekt se zaměřuje na výrobu jednoduchého elektromotoru, který si můžete vyrobit právě tady a teď. Co potřebujete? Jen tužkovou baterii, permanentní magnet a kousek měděného drátu. To je vše! Žádné složité součástky, žádné komplikované montáže – jen čistá zábava s vědou a technikou! A co je nejlepší? Po vytvoření svého elektromotoru si můžete nechat volnou ruku při jeho zdobení. Papírové předměty a postavičky jsou k dispozici, takže si můžete přidat svou kreativitu a vytvořit si motor, který bude nejen funkční, ale i stylový! Určeno pro děti starší 8 let.

workshop
Život v půdě

Mgr. Lucie Hüblová

Ústav pro životní prostředí PřF UK

začátky: 12:15, 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Víte, kdo všechno žije v půdě? Přijďte to zjistit na tento workshop! Zblízka se zde podíváme na velké i malé obyvatele půdy. Zjistíte zde, co všechno jsou půdní živočichové schopni schroustat, kdo koho žere a proč zrovna ti nejmenší z nich jsou pro půdu tolik důležití.

workshop
Městští vítězové mezi ptáky

Mgr. Jan Grünwald

Ústav pro životní prostředí PřF UK

začátky: 12:15, 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Na světě žije přes deset tisíc druhů ptáků. Většina z nich se člověka spíše straní, jiné se ale naučily využít výhod, které skýtá život v blízkosti nás lidí. Tyto ptáky, městské vítěze, můžeme potkat v mnoha případech po celém světě. Holub nebo vrabec jsou díky své schopnosti přizpůsobit se dokonale městu rozšíření po celém světě. Jsou ale i jiné druhy, které se místo divočiny rozhodli pro městskou divočinu? Jak to ptáci dělají, že v džungli velkoměst přežijí? A uvidíme nějaké takové i v Klatovech?

workshop
Kouzla z YouTube

Vít Boček

začátky: 12:15, 13:00 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 30  dětí

Ukážeme si různorodé fyzikální experimenty nejen z elektřiny, optiky a mechaniky. Podíváme se také na některá kouzla, u kterých odhalíme jejich fyzikální podstatu. K vidění bude kouzelný šroub, Teslův transformátor, neviditelnost, levitace a další.

workshop
Ateliér přírody

Mgr. Lucie Buchbauerová

Ústav pro životní prostředí PřF UK

začátky: 12:15, 13:45, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 12  dětí

Tento workshop nabízí vstup do ateliéru přírody – pomocí přírodnin a barev, které společně najdeme na místě a také techniky, kterou má věda k dispozici, prozkoumáme, jak se liší různá zobrazení stejného objektu nebo co mají naopak společného, zaměříme se na tvary, barvy, detaily, a naučíme se při tom něco nového o světě plném organizmů, se kterými sdílíme naše životní prostředí.

workshop
Pendulum art - spojení přírodních zákonů a výtvarného umění

Žijeme Rokycany, s.r.o.

začátky: 12:15, 13:00, 14:30 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Využijme fyzikálních zákonů k vytvoření modernistických mistrovských děl. Použitá technika, česky nazývaná kyvadlová malba, spočívá v použití kyvného předmětu pro nanášení barvy s překvapivým výsledkem.

workshop
Hackni svou síť

Pavel Jindra

IoT lab, ZČU

začátky: 12:15, 13:00, 13:45 hod;

max. počet na jeden blok wokshopu: 10  dětí

Workshop se zaměří na přenos dat v počítačové síťi. Ukážeme si co je potřeba k tomu aby se váš počítač či notebook dostal na internet, kudy putují vaše data a kdo je může sledovat. Jak rychle můžete odesílat a přijímat data a jestli máte rychlejší WiFi než soused. Odhalíme jak na dálku zjistit obsah vaší kapsy a co všechno o sobě vysíláte do okolí. Na závěr si každý vyrobí pomůcku bez které se neobejde žádný hacker počítačové sítě. Na workshopu s výhodou využijete vlastní chytrý mobilní telefon nebo tablet. Určeno pro děti od 9 let.

prednaska
Nové materiály

přednášející: RNDr. Stanislav Haviar, Ph.D.

pracoviště: Katedra fyziky Fakulty Aplikovaných věd a Evropského centra excelence NTIS, ZČU

10:05–10:45 hod.


ANOTACE:
Co má společného display mobilního telefonu, vrták do kovu a solární panely? Všechny potřebují pro svoji funkci tenké funkční vrstvy někdy i stokrát tenčí než lidský vlas. Často jsou proto pro nás neviditelné, přesto by to bez nich nešlo. V přednášce se dozvíte, proč nám nestačí pro nové technologie pouze chytřejší software a novější aplikace v telefonu. Proč vůbec vědci zkoumají nové materiály? A konečně, které materiály se dají připravit s pomocí přírody a na které ani ona nestačí? Nové technologie (a materiály) nám přináší větší pohodlí a blahobyt, chrání nás před jinými lidmi i nepříznivými podmínkami. Dokážou ale také ochránit planetu Zemi před námi?

prednaska
Měření času v minulosti

přednášející: doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D.

pracoviště: Katedra aplikované matematiky, ČVUT

11:00–11:40 hod.


ANOTACE:
Fantův čtyřiadvacetník na klatovské Černé věži. Co je možné najít na orloji v Praze? Kolik různých časů orloj ukazuje? Jak nám pomáhá k měření času Slunce a Měsíc a jeho fáze? Jak lidé dříve zapisovali čísla? Jednotky měření času. Oznamování času ve vzdálené minulosti - zvony, a sluneční, vodni, přesýpací hodiny.

stanek
Dětská zemědělská akademie

DZU, Úhlava o.p.s.

Víš, kde se berou potraviny? Přijď poznat farmářský svět a zjistit, kde a jak se vyrábí potraviny. Naučíš se poznat hospodářská zvířata a hospodářské plodiny. Zjistíš, proč je chováme či pěstujeme. Vyzkoušíš si podojit kravičku, nachytat ryby v rybníce nebo vyrobit mouku. Zastav se u nás na farmě a užij si spoustu zábavy i poučení.

stanek
EUROPE DIRECT Klatovy

ED Klatovy, Úhlava o.p.s.

Doplňovačky, kvízy, velkoplošné puzzle – co všechno (ne)víš o EU, ve které žiješ?

stanek
Chytré materiály

Ing. Jiří Navrátil, Ph.D., Katedra materiálů a technologií Fakulta elektrotechnická | RICE Západočeská univerzita v Plzni

Stolek se zajímavými vzorky různých materiálů.

stanek
Městská knihovna

Hlavolamy, hry, knihy – koutek pro relax.

stanek
Šachklub Sokol Klatovy

Šachovnice pro velké i malé. Pojďte si zahrát…

stanek
Hmyzárium

Mgr. Jaroslav Vágner, Česká entomologická společnost

Stánek vášnivého entomologa. Mít brouka v hlavě není zas tak špatné!

stanek
Limitem je jen představivost

Ing. Pavel Jindra, IoT laboratoř, ZČU

Ukázky elektronických udělátek, které je možné vyrobit, pokud máte k dispozici elektronickou dílnu Makerspace a nebojíte se jí použít. Na stánku uvidíte lampu jako z MINECRAFTU, automatický bublifuk, nebo výrobky z 3D tiskárny. Odvážní budou moci obdivovat iontový motor, nebo rozsvícení žárovky holou rukou.

stanek
Bav se vědou

ZČU

Nastal čas zavařit si mozkové závity! Zjistěte, že věda je zábava. Čekají vás různé rébusy a logické hry. Lákadlem může být i vlastnoručně vyrobená placka.

stanek
Red Monster

Přidejte se k nám na neuvěřitelnou výpravu do světa přírodních věd! S Red Monsterem můžete zkoumat tajemství přírody jak v digitálním prostředí, tak i v reálném světě. Můžete se těšit na soutěž a zajímavé dárky, které čekají na každého účastníka.

stanek
Vyzkoušej si orientační běh!

Orientační běh Klatovy

Že se musí při běhání přemýšlet?! No jistě! A při běhání s mapou dvojnásob. Přijďte si vyzkoušet, jestli zvládnete číst orienťáckou mapu. Naučíme vás s buzolou a vysvětlíme, v čem se mapa na orienťák liší od té normální. A nakonec si vyzkoušíte krátký okruh přímo v areálu.

stanek
Uč se hrou!

Dummy Bear

Herna: Společenské, deskové a karetní hry, ve kterých procvičíte počítání, logiku, komunikaci, slovní zásobu, levou a pravou stranu, ruku a další.

stanek
Povrchové napětí: Kouzlo neviditelné síly

Bc. Barbora Mikešová, Bc. Vojtěch Mašinda, Maks Khadson

Zažijte fascinující svět povrchového napětí! Na našem stánku se ponoříte do úžasného světa mikroskopických sil, které ovlivňují chování tekutin. Společně prozkoumáme, jak tato neviditelná síla umožňuje hmyzu chodit po vodě, kapkám vytvářet dokonalé koule a květinám pít vodu ze zdánlivě nemožných úhlů.

zkumavky